Bakaláři
Drobečková navigace

Úvod > Škola > Aktuality > PROČ UČITELÉ 6. 11. 2019 STÁVKUJÍ?

PROČ UČITELÉ 6. 11. 2019 STÁVKUJÍ?Pokusíme se vysvětlit slovy  blogera Martina Macha…..

Nejde jen o peníze. Učitelé se stali maskotem posledních voleb a někteří na chvíli uvěřili slibům, které se na ně hrnuly ze všech stran.

Politici před volbami vycítili touhu voličů přestat být jen levnou pracovní silou, montovnou vyspělého Západu a cestou k tomu je, jak dobře víme, kvalitní školství. Učitelská stávka tak může být i symbolem frustrace z nesplněných slibů a toho, jak je s kantory dlouhodobě zacházeno.

Politici využívají učitele v předvolebních kampaních a z navyšování jejich platu se udělalo pěkné divadlo. V novinách jsme mohli s napětím sledovat, jak ministr postupně přihazuje stovky do učitelských tarifů a jak to „nevděční“ odboráři odmítají. Kdybychom měřili plat učitelů podle toho, kolik o něm bylo napsáno článků a natočeno reportáží, byli by už čeští učitelé milionáři.

Mnohým státním zaměstnancům je poskytována právní ochrana, podle které se přísněji postihuje jak násilí spáchané na nich, tak i vyhrožování jim. Učitelé žádnou zvýšenou ochranu nemají. A to i přesto, že se stávají terčem slovních a v některých případech i fyzických útoků ze strany agresivních žáků nebo jejich rodičů. Společnost bohužel stále více toleruje aroganci, hrubost a neúctu mladých lidí vůči autoritám, nevychovanost dětí z rodiny je omlouvána a schovávána za různé lékařské diagnózy.

Učitelům v této stávce nejde jen o peníze, jde jim také o podmínky jejich práce, spravedlivé odměňování, důstojné a férové jednání a v neposlední řadě o profesní hrdost. I maskot se někdy umí pořádně naštvat

Celý článek najdete na : https://martinmach.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=734013

 

Některé požadavky pedagogických zaměstnanců ve stávce

Podrobněji na : www.pedagogicka-komora.cz


1) Žádáme, aby vláda neprodleně splnila usnesení Poslanecké sněmovny o zvýšení platů učitelů na 130 % průměrné mzdy v ČR nejpozději od roku 2020
2) Požadujeme revizi inkluzivního vzdělávání
3) Žádáme navýšení kapitoly školství o čtvrtinu - na 5 % HDP, což je průměr zemí Evropské unie a OECD
4) Požadujeme změny v návrhu novely zákona o pedagogických pracovnících
5) Žádáme, aby vláda projednala Otevřený dopis politikům za záchranu českého školství
6) Požadujeme omezení vlivu neziskovek na rozhodování o školství (Eduin, ČOSIV, Nadace OSF…)

Učitelství jsme si vybrali, protože nás práce s dětmi baví a naplňuje. Jsme však také lidé s rodinami a sebeúctou. Mrzí nás, že nebylo více času k projednání stávky, ale věříme, že nás pochopíte.

Všichni pedagogičtí zaměstnanci školy Švabinského stávku podporují a přidávají se k ní, bude-li dne 6. 11. 2019 vyhlášena.


Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2